Dr. Gülden TÜRKTAN - W20 Başkanı/ Ekonomist/ İş İnsanı

Dr. Gülden Türktan ekonomist ve iş kadınıdır. Muhtelif yönetim kurullarında görev yapmaktadır. Uzun yıllar profesyonel yönetici olarak çalışmış ve arkasından girişimciliği ve sivil toplum hizmetini seçmiştir.
Nisan 2015’de Hükümetimiz tarafından G20 ülkeleri adına ekonomik büyüme ve iş dünyasına kadın enerjisinin daha fazla katılmasını desteklemeye yönelik faaliyetler düzenlemeyi amaçlayarak kurulan kadın açılım grubu olan W20 Kurucu Komite Başkanlığına atanmış ve G20 nin bir açılım grubu olan W20 – Kadın 20 kurulmasında başrol oynamış ve W20 Dünya Kurucu Başkanı ünvanını kazanmıştır. Çin’in Hangzou kentinde yapılan G20 ve B20 konferansında ve Türkiye’deki G20 konferansında Çalışma ve İstihdam Bakanlarına konuşma yapmıştır. Gerçek ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın kadının ekonomiye katılımı ile gerçekleşebileceğini savunmaktadır.
İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayan Türktan, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans ve master eğitimi aldı, BA ve MA dereceleri ile mezun oldu ve Amerika’da New York Üniversitesi’nde ve Marmara Üniversitesi’nde master ve doktora çalışması yaptı. New York Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.
1998 – 2008 yılları arasında, uluslararası bir dev olan güç santralleri ve elektrik mühendisliği şirketi ABB’de muhtelif üst düzey görevler üstlenmiş ve 20 yılı aşkın Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan yardımcılığı ve ülke müdür vekilliği görevlerini yürütmüştür. Mali işler, insan kaynakları, sürdürülebilirlik ve hukuk bölümlerinin yönetim sorumluluğunu üstlenmiştir.
Dr. Türktan, Uluslararası Yatırım Derneği YASED’te yönetim kurulu üyesi ve Başkan yardımcısı olarak görev yaptı.TÜSİAD’ın İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Başkanlığını 2003 – 2017 yılları arasında yürüttü. Halen TÜSİAD üyesidir.Dr. Türktan, 2015 yılında TESEV’in Mütevelli Heyetine davet edildi.
Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumunun Bağımsız Kadın Direktörler Platformunun Danışma Kurulu eş başkanıdır. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumun evsahipliğinde kurulan 30% Club Türkiye Bölümünün Yönlendirme Komitesi üyesi olarak görev yapmaktadır.
PWN Proffesional Women Network Türkiye Danışma Kurulu üyesi ve IWF International Women’s Forum üyesidir.
2002 yılında KAGİDER’in kurucuları arasında yer almış, 2009 – 2011 yılları arasında KAGİDER yönetim Kurulunda görev almış, 2011 – 2015 yılları arasında da KAGİDER’in yönetim kurulu başkanlığını üstlenerek KAGİDER’in büyümesine ve yurt içinde ve yurt dışında tanıtımına ciddi katkı sağlamıştır. Birleşmiş Milletlerde ve Birleşik Krallık’ta Westminster Parlementosu’nda Lordlar Kamerasında ve Avrupa Birliği Parlemetosu’nda konuşmalar yapmış, görüş bildirmiş ve katkı vermiştir. Şu anda KAGİDER’in Onur Kurulu üyesidir.
Halen Washington DC’de kurulu Dünya Bankası Grubunun Cinsiyet ve Gelişme Danışma Kurulu üyesidir.
1990 yılından bugüne kadar profesiyonel olarak yönetim kurullarında görev almakta ve liderlik, yönetim becerileri, kadın ve şirket başarısı konularında konuşmalar yapmakta ve yazılar yazmaktadır.
Şirket sahibi bir girişimcidir.
Evli ve genç bir yönetici annesidir.
 


İletişim Bilgileri

  • Bilgi ;
  • Sorumlu İrtibat : Gökmen ÖZTÜRK
  • GSM : 0530 430 41 84
  • gokmen.ozturk@ibb.gov.tr